Fantasia Film Festival Pulls Up Stakes

Numerous highlights during its three weeks
Numerous highlights during its three weeks

After 22 (a day was added) exciting and packed days and evenings the 18th edition of Fantasia has wrapped up.  Over the course of the festival over 160 feature length films were screened to sold out or packed theatres. It is a festival that fans of genre films look forward to and then support every year. Numbers are still being counted by festival organizers, but so far they can say that at least 129,000 people attended screenings or events.  Overall the theatres were filled to around 70% capacity.  At the two outdoor screenings around 19,000 attended.  That is a huge amount of people!

 

As usual there were more highlights than I have space for here.  Fantasia hosted sold out screenings to films like the classic Ghost in the Shell by Mamoru Oshii, Life After Beth by Jeff Baena and White Bird in a Blizzard by Gregg Araki.  It introduced Montreal filmgoers to big films like Guardians of the Galaxy by James Gunn and Boyhood by Richard Linklater.  World premieres featuring films like Cybernatural by Leo Gabriadze, The Midnight Swim by Sarah Adina Smith and I Am a Knife With Legs by Bennett Jones made an impression.

 

Put it in your agendas as the dates for the 19th edition of Fantasia have been announced – July 16 – August 4, 2015.

Award Winners:

Cheval Noir Competition – Feature Films

 

The Cheval Noir jury, comprised of jury president Mark Adams (critic, Screen International), Anne-Marie Gélinas (producer), Noah Segan (actor/producer), Jasper Sharp (critic/author/filmmaker), and Bret Wood (author/filmmaker), awarded the following prizes:

 

Cheval Noir Award for Best Film

UZUMASA LIMELIGHT by Ken Ochiai (Unanimous)

 

Best Director

David Zellner for KUMIKO THE TREASURE HUNTER

 

Best Screenplay

Billy Senese for CLOSER TO GOD

 

Best Actor

Seizo Fukumoto for UZUMASA LIMELIGHT

 

Best Actress

Miyuki Oshima for FUKU-CHAN OF FUKU-FUKU FLATS

 

Special Mention of the Jury

CYBERNATURAL by Leo Gabriadze, for technical and conceptual achievement

 

 

New Flesh Award Competition

 

The New Flesh jury, comprised of jury president James Shapiro (COO, Drafthouse Films), Jeff Barnaby (filmmaker/author/musician), and Charlie Reff (Sundance programmer), awarded the following prizes:

 

New Flesh Award for Best First Feature Film

THE INFINITE MAN by Hugh Sullivan

 

Special Mention of the Jury

I AM A KNIFE WITH LEGS by Bennett Jones, for the audacity of its vision and a talent well worth discovering.

 

 

International Short Film Awards

 

The Short Film jury, comprised of jury president Aaron Hillis (critic/filmmakers/programmer), Elodie Dupont (festival coordinator), and Donato Totaro (critic/film professor), awarded the following prizes:

 

Best Short Film

JIMINY by Arthur Molard

 

Special Mention of the Jury

HOW TO MAKE A MONSTER by Noah Aust , for its cinematic and psychological vision.

 

 

Satoshi Kon Prize for Excellence in Animation

 

The Animation jury, comprised of jury president Pierre Grenier (head of animation at Cégep du Vieux-Montréal), Janet Perlman (filmmaker), and Obom (filmmaker and cartoonist), awarded the following prizes:

 

Best Animated Feature

GIOVANNI’S ISLAND by Mizuho Nishikubo

 

Special Mention of the Jury

THE SATELLITE GIRL AND MILK COW by Chang Hyung-yun, for its inventiveness and original story.

 

 

Audience Awards

 

Best Asian Film

Gold: MISS GRANNY by Hwang Dong-hyuk

Silver: HAN GONG-JU by Lee Su-jin

Bronze: RUROUNI KENSHIN – KYOTO INFERNO by Keishi Otomo

 

Best International Film

Gold: IN ORDER OF DISAPPEARANCE by Hans Petter Moland

Silver:  DEAD SNOW: RED VS. DEAD by Tommy Wirkola

Bronze: THE HUNDRED-YEAR-OLD MAN WHO CLIMBED OUT THE WINDOW AND DISAPPEARED by Felix Herngren and BOYHOOD by Richard Linklater (tie)

 

Best Canadian Film

DYS- by Maude Michaud

 

Best Animated Film 

GIOVANNI’S ISLAND by Mizuho Nishikubo and CHEATIN’ by Bill Plympton (tie)

 

Best Documentary

TO BE TAKEI by Jennifer M. Kroot and Bill Weber

 

Guru Prize

ONCE UPON A TIME IN SHANGHAI by Wong Ching-Po

 

Most Innovative Film Prize 

CYBERNATURAL by Leo Gabriadze

 

Best Short Film

Gold: THE CHAPERONE by Fraser Munden et Neil Rathbone

Silver: MÉMORABLE MOI by Jean-François Asselin

Bronze: RAGING BALLS OF STEEL JUSTICE by Mike Mort and SEA DEVIL by Brett Potter and D.C. Marcial (tie)

 

 

Frontières International Co-Production Market 

 

2014 Frontières Project Award

Presented by the Producers Network of the Cannes Marché du Film

EXTRAORDINARY (Ailish Bracken and Katie Holly, Producers – Mike Ahern and Enda Loughman, Co-Writers/Directors)

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*