49th FNC: Unveiling of Awards, Festival available online until Oct 31

Available online from October 7 to 31

Across Canada

Following the presentation of MY SALINGER YEAR by Philippe Falardeau as the symbolic closing feature of the Festival du nouveau cinema last Saturday, the FNC is pleased to announce the winners of its 49th edition.

Also, for those who missed it, note that the Quebec director’s master class given online on October 16th is now available here.

Keep in mind that for this very special edition, the titles of the winning selection are still available online across Canada until October 31.

The audience is also invited to discover the 7 winning films thanks to the Awards package offered on the online platform, which includes the Festival’s winning feature films at the price of $56 (taxes included). The films are also available at the individual rate of $10 per film. 

INTERNATIONAL COMPETITION – FEATURE FILMS

The International Competition (feature films) jury is composed of Pascale BUSSIÈRES, Louise LECAVALIER, and Félix DUFOUR-LAPERRIER.

Golden Wolf presented by Quebecor

Best feature film in the International competition ($15,000 cash from Québecor).

Atlantis by Valentine Vasyanovych

DANIEL LANGLOIS INNOVATION AWARD

Recognizes a work in the International competition that stands out for its daring aesthetics, creative use of new technologies and/or groundbreaking treatment of a sensitive subject matter.

Ecstasy by Moara Passoni

INTERNATIONAL FIPRESCI AWARD


The FIPRESCI jury is composed of Daniel Medeiros, Jasmina Šepetavc and Victor Stiff.

Last and First Men by John Johannensson

BEST ACTOR OR ACTRESS AWARD


Best actor or actress in a feature film in the International competition.

Mary Twala Mhlongo, This is not a burial, it’s a resurrection 

by Lemohang Jeremiah Mosese

NATIONAL COMPETITION – FEATURE FILMS

The National Competition (feature films) jury is composed of Evelyne de la Chenelière, Timothée Donay and Ewa Puszczynska.

GRAND PRIZE PRESENTED BY POST-MODERNE

Judy vs Capitalism by Mike Hoolboom

QUÉBECOR PRIZE

Without Havana by Kaveh Nabatian

THE NEW ALCHEMISTS

The « Les nouveaux alchimistes » (feature films) jury is composed of Karl Lemieux, Jacquelyn Mills and Erin Weisgerber.

NEW ALCHEMISTS PRIZE PRESENTED BY MAIN FILM

Khamsin by Grégoire Orio and Grégoire Couvert

LITTLE WOLVES



The P’tits Wolves jury is composed of Thomas Billard, Zoé Soubeyrand, Audalie De Laminne, Ines Izquiero, Emile Lavoie, and Adèle Lasnier.


LITTLE WOLVES PRIZE

Fashionable
by Jean Lecointre

INTERNATIONAL COMPETITION – SHORT FILMS

The International Competition (short films) jury is composed of Odile JOANNETTE, Deragh CAMPBELL and Carmine PIERRE-DUFOUR

Silver wolf


Best short film of the competition ($5,000 cash) presented by TFO

Filipiñana by Rafael Manuel 

HONORABLE MENTION FROM THE JURY: Red Aninsri; or, Tiptoeing on The Still Trembling Berlin wall by Ratchapoom Boonbunchachoke

NATIONAL COMPETITION – SHORT FILMS

The National Competition (short films) jury is composed of Mathieu JANSSEN, Sarah SCHLÜSSEL and Mathilde DELAUNAY. 

Grand Prize (Presented by CineGround)

Best short film of the competition ($7,500 in post-production services awarded by CineGround).

Scum by Omar Elhamy

SPECIAL MENTION : Benjamin, Benny, Ben by Paul Shkordoff

Audience Award presented by SLA Location 

Best Short Film of the Competition (Best short film of the competition ($5,000 in equipment rental awarded by SLA Location).

Like a comet by Ariane Louis-Seize

THE NEW ALCHEMISTS – SHORT FILMS

The AQCC « Les nouveaux alchimistes » jury is composed of Justine SMITH, Julie VAILLANCOURT and Claire VALADE

Best animation prize
Best animated short film of the competition presented by TVPaint (A professional license worth a value of $1,900 awarded by TVPaint)

Serial Parallels by Max Hattler

Dada National Prize presented by Main Film and the AQCC

Best short film of the comptition ($5,000 in creative residency at Main Film and $500 cash awarded by the AQCC)

Barcelona Burning by Theodore Ushev 

Dada International Prize

Best short film of the competition ($1,000)

How to disappear by Total Refusal 

FNC EXPLORE

The FNC Explore jury is composed of Annick Blanc, Charlotte Corchète and Victoire Thevenin.

HORIZON PRIZE

The Book of Distance by Randall Okita 

PANORAMA VR PRIZE

by Qiu Yang

STUDENT SHORT FILMS 

The “Rencontres pancanadiennes du cinéma étudiant” jury is composed of Sophie DUPUIS, Jean-Christophe J. LAMONTAGNE and Carlos David VELANDIA VARGAS

Grand Prize presented by Netflix


Best student short film (2 000$ grant awarded by Netflix and a research and creation residency in collaboration with the invited international school.)

Danica’s Mom by Kennedy Kao (University of Toronto)

FNC FORUM
 

The FNC Forum jury is composed Anick Poirier, Donato Rotunno and Marit Van Den Elshout.

Pitch Premières oeuvres Prize presented by Netflix

Best film pitch for first feature andmedium length fiction projects in development ($10,000 prize awarded by Netflix)


Children off Virginia Tangvald produced by Élaine Hébert from micro_scope and Isabelle Couture from the NFB

The 49th Montreal Festival du nouveau cinéma (FNC) will take place online throughout Canada from October 7 to October 31. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*